Nie ulega wątpliwości, że Polacy w tym roku boją się zimy. Inflacja osiągnęła rekordowy pułap, wraz z nią wzrastają koszty kredytów, produktów i utrzymania. Ceny gazu, prądu, węgla, ekogroszku i drewna wystrzeliły w górę. Wielu z nas już teraz ledwo wiąże koniec z końcem, a co będzie, gdy przyjdzie zima? Pierwsze kraje wprowadzają już obostrzenia dotyczące maksymalnej dopuszczalnej temperatury w mieszkaniach.

Nikt jednak nie chce marznąć. Masowo wykupujemy więc nie tylko brakujący opał, ale też grzejniki konwektorowe, koce elektryczne, ciepłą bieliznę, śpiwory i kołdry zimowe. „Tylko w pierwszym tygodniu września bieżącego roku sprzedaliśmy trzy razy więcej kołder zimowych niż w całym wrześniu 2021” – przyznaje Małgorzata Zmuda ze sklepu internetowego Pościel To.

Sprawdzone sposoby na rozgrzanie

Tej zimy na pewno przydadzą wam się:

  • Ciepłe napoje – herbata z cytryną i miodem to podstawa.
  • Jedzenie – postaw na rozgrzewające zupy i ostre przyprawy.
  • Ciepłe ubranie – najlepiej „na cebulkę”; w utrzymaniu ciepła pomoże nam bielizna termoaktywna i ubrania z zawartością wełny. Dobrze zaopatrzyć się też w gruby szlafrok, puchate skarpety i ciepły, zimowy koc.
  • Przytulanie – nieważne, czy to partner lub partnerka, dziecko, pies czy kot – nic nie rozgrzeje nas tak, jak druga istota żywa obok!
  • Koc elektryczny lub termofor – napełniony gorącą wodą i schowany pod ciepłą kołdrą zapewni nam komfort termiczny przez większość nocy.
  • Dobra kołdra zimowa – niezmiernie istotna jest jakość wybranej kołdry, która pozwoli skręcić ogrzewanie i cieszyć się ciepłym snem przez lata. Godne polecenia są na przykład kołdry Ludwika – https://posciel.to/koldry-zimowe.

Jak wybrać dobrą kołdrę zimową?

Kołdry zimowe różnią się od letnich większą gramaturą, dzięki czemu lepiej izolują ciało od środowiska. Główne różnice pomiędzy kołdrami zimowymi dotyczą ich wypełnienia. Na rynku możemy znaleźć kołdry z wypełnieniem naturalnym (puch, pierze, wełna) lub syntetycznym (silikonowe, poliestrowe). Zimą najlepiej sprawdzą się kołdry z puchem, pierzem czy wełną – są to wszak naturalne sposoby zwierząt na izolację od środowiska, zapewniające przy tym skuteczną wentylację i odprowadzanie potu.

Dobrym wyborem są kołdry z wypełnieniem wełnianym, które nie tylko nas izoluje, ale też pozwala skórze oddychać i eliminuje z powietrza szkodliwe jony dodatnie. Najlepsza pod względem komfortu cieplnego jest wełna alpak, wielbłądów, a także owiec nowozelandzkich i merynosów.

Jeśli chodzi o kołdry puchowe i pierzyny, najdroższe są kołdry z puchem gęsim. Mają one największą skuteczność izolacji, a do tego są lekkie. Kołdry z pierzem są cięższe, ale tańsze i również bardzo ciepłe. Dla niezdecydowanych istnieją również kołdry z pół-puchem, czyli mieszanką puchu i pierza. Ważne, by pierze i puch były dokładnie sprawdzone pod względem czystości i jakości. Do wysokiego standardu tych materiałów przykłada dużą wagę firma Ludwika, która nie importuje puchu i pierza z Azji, a jako jedna z nielicznych korzysta z surowców pochodzących z polskich ekologicznych hodowli gęsi. Kupując kołdry Ludwika, wiemy, że otrzymamy kołdrę najwyższej jakości, która zapewni nam ciepło nawet w największe mrozy.

 

 

Artykuł przypisany do: